10 fakti par dzirdes zudumu un dzirdes aparātiem

1. Dzirdes zudums var ietekmēt visu vecumu cilvēkus

Ir pienācis laiks atmest priekšstatus par dzirdes zudumu, tostarp domu, ka tas ir saistīts tikai ar vecumu. Fakts ir tāds, ka tikai 35% cilvēku ar dzirdes zudumu ir vecāki par 64 gadiem, norāda Labākas dzirdes institūts (BHI). Pētījumi liecina, ka aptuveni 30% cilvēku vecumā no 20 līdz 69 gadiem ir dzirdes zudums, kas radies trokšņaina darba vai brīvā laika aktivitāšu dēļ.

2. Daudz un dažādi cēloņi

Pastāv neskaitāmi daudz slimību un citu ar veselību saistītu faktoru, kas var ietekmēt dzirdi. Daži no cēloņiem ir:

  • Ilgstoša atrašanās pārmērīgi skaļā troksnī;
  • Menjēra slimība – slimība, kam raksturīgs lēkmjveida reibonis, troksnis vienā ausī, pakāpeniska dzirdes pasliktināšanās, slikta dūša, vemšana, nistagms (acu ābolu raustīšanās). Pastāv uzskats, ka Menjēra slimība rodas sakarā ar nepareizu iekšējās auss šķidruma (endolimfas) cirkulāciju, kuras dēļ notiek endolimfas uzkrāšanās;
  • Ausu infekcijas – ārējās auss infekcijas, vidusauss iekaisums u.c.;
  • Audzēji;
  • Bungādiņas plīsums;
  • Ototoksiskas zāles – vairums no tām ir antibiotikas, diurētiskie līdzekļi, kā arī stipras pretvēža zāles un ķīmijterapijas medikamenti. Ja esat sācis lietot kādas no tām, nepārtrauciet uzreiz to lietošanu, bet informējiet savu ārstu par jebkurām blakusparādībām, ko izjūtat. Vienmēr pirms zāļu lietošanas rūpīgi izlasiet pamācību!
  • Slimības, piemēram, masalas un cūciņas, masaliņas u.c.;
  • Ģenētika;
  • Baktēriju vai sēnīšu meningīts;
  • Autoimūni traucējumi, piemēram, sarkanā vilkēde un reimatoīdais artrīts;
  • Augsts asinsspiediens;
  • Smēķēšana;
  • Ķīmijterapija un starojums.

3. Pasliktinās dzīves kvalitāte

Pasliktinoties dzirdei, Jūs zaudējat spēju sazināties ar ģimeni, draugiem un kolēģiem. Pētījumi ir pierādījuši, ka dzirdes zudums var izraisīt sociālo izolāciju un pat depresiju. Ja tas tiek ignorēts ilgā laika periodā, palielinās risks iegūt dažādas saslimšanas – demenci, līdzsvara traucējumus u.c.

Dzirdes zuduma ietekme

4. Dzirdes zudumu var novērst

Jūs nevarat apturēt novecošanās procesu vai mainīt savu ģenētiku, bet Jūs varat kontrolēt noteiktus dzirdes pasliktināšanās riska faktorus, it īpaši pārmērīga trokšņa iedarbību. Miljoniem cilvēku tiek pakļauti bīstamam skaņas līmenim, padarot to par vienu no galvenajiem dzirdes zuduma cēloņiem. Par laimi, to ir gandrīz pilnībā iespējams novērst, lietojot dzirdes aizsardzības līdzekļus, kad apmeklējat koncertus, strādājat ar elektroiekārtām vai atrodaties vietās, kur skaņas līmenis pārsniedz 85 decibelus. Klausoties mūziku, izmantojot austiņas, ieteicamais skaļuma līmenis ir 50 %.

auss aizbāžņi

5. Dzirdes zudums ir kompensējams

Gandrīz 95% cilvēku ar sensoneirālo dzirdes zudumu, kas ir pasaulē visizplatītākais, ir iespējams palīdzēt, pateicoties dzirdes aparātiem.

6. Efektīvāki nekā jebkad agrāk

Vecie, padomju laika dzirdes aparāti ir pagātne. Mūsdienu dzirdes aparāti ir digitāli, tiem ir dabiskāka skaņa, sarunas ir skaidri sadzirdamas un saprotamas. Dzirdes aparātu modeļi un veidi ir ļoti dažādi, un katram cilvēkam ir iespējams atrast tieši viņam piemērotu dzirdes aparātu.

dzirdes aparāti

7. Individuāls risinājums

Aizejot uz optikas salonu, lai iegādātos brilles, Jūs nepaļausieties uz speciālista ieteikumiem vien – pirms tam ir jāveic redzes pārbaude, lai brilles pielāgotu tieši Jums. Tieši tāpat ir jārīkojas, iegādājoties dzirdes aparātu. Jūsu dzirde un ausu forma ir unikāla tikai Jums.

iekšauss dzirdes aparāti

8. Dzirdes aparāti ir noteikti jāpielāgo

Mūsdienās ir iespējams dzirdes aparātus iegādāties internetā vai pasūtīt pa pastu. Problēma ir tāda, ka dzirdes aparāti netiek pielāgoti atbilstoši Jūsu dzirdei un vajadzībām. Jūs nevarat saņemt profesionālu aprūpi pirms un pēc iegādes, kā arī pielāgošanas laikā. Dzirdes aparāti ir sarežģītas elektroniskas ierīces, kam ir nepieciešama regulēšana pie speciālista. Vienmēr apmeklējiet tikai sertificētas iestādēs.

9. Niecīgs, bet spēcīgs

Ja Jūs uztrauc citu cilvēku viedoklis, mūsdienu tehnoloģijas piedāvā risinājumu – diskrētos iekšauss dzirdes aparātus. Tos ievieto dziļi auss kanālā un tie nav redzami citiem. Tomēr pat aizauss dzirdes aparāti ar uztvērēju ausī ir neuzkrītoši, eleganti un viegli lietojami.

10. Plašs cenu diapazons

SIA “LNS Surdotehniskās palīdzības centrs” piedāvā saņemt valsts apmaksātus dzirdes aparātus. Sīkāku informāciju meklēt šeit.

Ja nevēlaties gaidīt rindā, piedāvājam iegādāties dažādu ražotāju dzirdes aparātus par pievilcīgām cenām: Bernafon, ReSound, Oticon un Phonak. Uzspiežot uz katra no ražotājiem, Jūs nonāksiet mūsu internetveikalā, kur varēsiet aplūkot ne tikai cenas, bet arī funkciju pārskatu un sīkāku aprakstu.

Ja vēlaties konsultēties ar mūsu speciālistiem, lūdzu, zvaniet uz +371 29196805 vai rakstiet uz surdocentrs@surdocentrs.lv

Pirmreizēja konsultācija pie dzirdes speciālista (akustiķa) maksā 22,17 eiro.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top