Dzirdes aparāti – kas tie ir?

Dzirdes aparāti mūsu platuma grādos vēl joprojām asociējas ar lielām, neglītām ierīcēm bēšā krāsā. Jau gadiem ilgi šis ir stereotips, ar kuru cīnās postpadomju valstis. Lai lauztu šos stereotipus, aicinām iepazīties ar šo rakstu, kurā atradīsiet skaidrojumu un piemērus par mūsdienīgiem, 21. gadsimta dzirdes aparātiem.

Kas ir dzirdes aparāti?

Dzirdes aparāti ir mazas elektroniskas ierīces, kuras nēsā ausī vai aiz auss. Dzirdes aparāti pastiprina apkārtējās skaņas un runu, pielāgojoties videi, kurā jūs atrodaties. Dzirdes aparāti ir paredzēti, lai kompensētu dzirdes zudumu, sākot no viegla līdz pat ļoti smagam dzirdes zudumam.
Cilvēkiem ar nekompensētu dzirdes zudumu ir augstāks fiziskās un garīgās veselības problēmu risks: paātrinās garīgā novecošanās, palielinās kritienu iespējamība, atmiņas problēmas, izolācija no apkārtējiem cilvēkiem, kas var paātrināt depresijas risku.

Kā dzirdes aparāti darbojas?

dzirdes aparāts

Visos digitālajos dzirdes aparātos ir piecas pamata detaļas:

  • Mikrofoni
  • Uztvērējs
  • Pastiprinātājs un mikroshēma
  • Skaļrunis
  • Baterijas

MikrofoniDzirdes aparātu mikrofoni

 

Mikrofonu galvenais uzdevums ir uztvert apkārtējās skaņas – vidi, sarunu, trokšņus – pārveidot tos elektriskos signālos un pārraidīt tos uz procesoru.
Dzirdes aparātu mikrofoni ir ļoti mazi, un laika gaitā tie var pārklāties ar putekļiem un citiem netīrumiem, tāpēc, ja skaņa pasliktinās, vērsieties pie dzirdes aparātu speciālistiem, lai veiktu remontu.

 

Uztvērēji

 

Mūsdienu aizauss dzirdes aparāti ir viegli un maziņi. To uztvērēji atrodas ausī (RITE dzirdes aparāti) vai auss kanālā (RIC dzirdes aparāti). Skaņas caurulīte ir piestiprināta pie dzirdes aparāta, un tās otrā galā atrodas uztvērējs. Uztvērēju kopā ar kupolu ievieto ausī, kas pārraida tīru un skaidru skaņu, ko ir apstrādājis procesors. Ar laiku kupols sacietē un ir jānomaina, tāpat arī ir jānomaina sēra filtri, kas atrodas uz uztvērēja.

Pastiprinātājs un mikroshēma

Dzirdes aparāta pastiprinātājs apkārtējās skaņas, ko uzver mikrofoni, pastiprina un pārraida uz dzirdes aparāta mikroshēmu, kur skaņa tiek apstrādāta.
Mikroshēma ir dzirdes aparāta galvenā sastāvdaļa, kas noteiks, cik labi jūs dzirdat. Lielākā daļa ražotāju izmanto līdzvērtīgus uztvērējus un pastiprinātājus, taču tieši individuālās mikroshēmas ir tās, kas atšķir vienu dzirdes aparāta ražotāju no otra. Šis komponents apstrādā ienākošos signālus un tos noregulē, lai palīdzētu labāk dzirdēt. Mikroshēma katrā dzirdes aparātā ir kā miniatūrs superdators. Jo labāka mikroshēmas procesora atmiņa, jo labāk jūs dzirdēsiet. Kaut gan dzirdes aparāti var izskatīties ļoti līdzīgi, to mikroshēmas ir ļoti atšķirīgas. Tieši mikroshēma noteiks atšķirību starp to, vai dzirdat labi vai dzirdat pārsteidzoši labi.

Skaļrunis

dzirdes aparātu skaļruņi

Skaļrunis pārraida skaņu uz iekšējo ausi, izmantojot skaņas caurulīti (aizauss dzirdes aparātiem) vai tievo caurulīti (RITE dzirdes aparātiem). RITE dzirdes aparātos ir pieejami vairāki skaļruņa veidi, ko ar laiku var mainīt, ja dzirde pasliktinās, piemēram: -60, -85, -100, -105.

Baterija

dzirdes aparāu baterijas

Dzirdes aparātus darbina baterija. Mūsdienās ir pieejami arī uzlādējami dzirdes aparāti, kas nodrošina darbību visas dienas garumā.
Abos enerģijas avotos tiek izmantota litija jonu tehnoloģija. Ja dzirdes aparāti darbojas ar bateriju, vienas baterijas darbības ilgums (Nr. 13) ir līdz 10 dienām. Ja izmantojat uzlādes ierīci, dzirdes aparāti ir jāuzlādē katru dienu – vēlams tos ievietot uzlādes ierīcē uz nakti.

Dzirdes aparātu veidi

Aizauss dzirdes aparāti (BTE)aizauss dzirdes aparāts

Aizauss dzirdes aparāti ir universālākie no visiem modeļiem, jo tos var pielāgot dažādiem dzirdes zudumiem: no vidēja līdz ļoti smagam dzirdes zudumam. Aizauss dzirdes aparāta forma spēj iekļaut sevī vairāk funkciju, spiedpogu un skaļuma regulēšanas slēdžus, kā arī dzirdes aparāta baterija kalpo ilgāku laiku. Šos aparātus parasti lieto kopā ar individuālo auss ieliktni vai ar atvērtās auss tipa ieliktni (tievās skaņas caurulītes).

Priekšrocības:

  • Piemērots ļoti plašam dzirdes zuduma diapazonam;
  • Pieejami dzirdes aparātu modeļi ar bezvadu savienojumu;
  • Individuālais auss ieliktnis ir viegli kopjams un tos var nomainīt, ja mainās auss forma;
  • Lielāka izturība pret mitrumu
  • Savienojams ar papildu aksesuāriem: TV straumētāju, tālvadības pulti.

Trūkumi:

  • Lietotājam var šķist, ka auss ir “pilna” un aizbāzta;
  • Aiz auss ir mazāk vietas brillēm;
  • Nav kosmētiski paslēpts – jo lielāks dzirdes zudums, jo lielāks aparāts, piemēram, Leox SP.

Aizauss dzirdes aparāti (RITE)

dzirdes aparāti

RITE dzirdes aparāti nozīmē to, ka tie ir mazāki nekā BTE dzirdes aparāti, un to skaļrunis ir iebūvēts ausī ievietojamā kupolā (ieliktnī), nevis dzirdes aparāta korpusā. Dzirdes aparātu un skaļruni savieno tieva caurulīte. Šāda veida dzirdes aparātiem parasti ir augstāka skaņas kvalitāte.
Ja skaļruņi ar laiku sabojājas vai ir nepieciešams lielāks stiprums, tos ir viegli nomainīt pie dzirdes aparātu speciālista.

Priekšrocības:

  • Šie dzirdes aparāti ir pieejami arī ar uzlādes ierīci (Viron miniRITE T R);
  • Pieejami ar straumēšanu tieši uz viedtālruņiem (Phonak Audeo Marvel)
  • Iebūvēta audiocilpas funkcija;
  • Plašs skaļruņu klāsts: -60, -85, -100, -105;
  • Savienojams ar papildu aksesuāriem: TV straumētāju, tālvadības pulti

Trūkumi:

  • Mazais dzirdes aparātu izmērs var būt traucēklis, ja ir stīvi roku pirksti;
  • Skaļrunis ir pakļauts mitrumam un sēram – biežāk jātīra un jāmaina sēra filtri;

Iekšauss dzirdes aparāti (ITE HS un ITE FS)

iekšauss dzirdes aparāti

ITE dzirdes aparāti ir gana lieli, lai ar tiem varētu vienkārši darboties (izņemt un ielikt ausī, pārslēgt programmas), taču arī gana diskrēti, jo tie neatrodas aiz auss. Šie iekšauss dzirdes aparāti piemēroti no viegla līdz smagam dzirdes zudumam. ITE FS aizpilda visu auss gliemežnīcu, savukārt ITE HS – pusi no auss gliemežnīcas. Pateicoties lielākam izmēram, tiem var papildus pievienot skaļuma regulēšanas ritenīti un spiedpogu programmu maiņai.

Priekšrocības:

  • Viegli ievietot un izņemt no auss;
  • Pieejams vairāk funkciju nekā citiem ITE modeļiem;
  • Iespējama straumēšana no ierīcēm, kas aprīkotas ar Bluetooth tehnoloģiju (Phonak Virto M-312)

Trūkumi:

  • Mazāk diskrēti nekā citi iekšauss dzirdes aparātu modeļi;
  • Var šķist, ka auss ir pilna, aizbāzta

Iekšauss dzirdes aparāti (ITC)

iekšauss dzirdes aparāti

ITC dzirdes aparāti atrodas ārējā auss apakšējā daļā, padarot tos ērtus un viegli lietojamus. Tā kā tie ir nedaudz lielāki par IIC un CIC iekšauss dzirdes aparātiem, tiem parasti ir nedaudz ilgāks baterijas darbības laiks un tie var pielāgoties plašākam dzirdes zuduma diapazonam. To lielums ļauj arī pievienot papildu funkcijas, piemēram, daudzvirzienu mikrofonus labākai izpratnei trokšņainā vidē un manuālas vadības ierīces, piemēram, skaļuma regulēšanas ritenīti.

Priekšrocības:

  • Diskrēts;
  • Ilgāks baterijas darbības laiks nekā mazākiem iekšauss dzirdes aparātu modeļiem;
  • Var pievienot vairāk funkciju.

Iekšauss dzirdes aparāti IIC un CIC

iekšauss dzirdes aparāti

IIC un CIC ir mazākie no visiem iekšauss dzirdes aparātiem. IIC ir ievietojams dziļi auss kanālā un ir pilnībā neredzams. Lai to izņemtu no auss, to pavelk ar speciālu neredzamu striķīti, kas ir pievienots pie dzirdes aparāta. CIC ir līdzīgs, taču to ievieto auss kanālā tikai līdz pusei.

Šie dzirdes aparāti ir piemēroti cilvēkiem ar vidēju vai vidēji smagu dzirdes zudumu. Tā kā tie ir mazāki, tiem nav iespējams pievienot papildu funkcijas, piemēram, spiedpogu vai skaļuma ritenīti.

Priekšrocības:

  • Ļoti diskrēti;
  • Laba skaņas kvalitāte, jo tie pilnībā atrodas auss kanālā.

Trūkumi:

  • Nav pieejams savienojums ar Bluetooth ierīcēm;
  • Pakļauti mitrumam un sēram – tie ir jāžāvē, izmantojot speciālas granulas vai žāvēšanas ierīci, kā arī ir jāmaina sēra filtri.

Valsts apmaksāti dzirdes aparāti

Valsts apmaksātos dzirdes aparātus ir tiesības saņemt vājdzirdīgām un nedzirdīgām personām, sākot ar vājdzirdības 3.pakāpi – dzirdes zudums runas zonas frekvenču (500; 1000; 2000 Hz) zemākajā punktā vismaz 55 dB labāk dzirdošajā ausī.

Bērniem līdz 18 gadu vecumam tiesības uz valsts apmaksātajiem dzirdes aparātiem ir, ja konstatēta vājdzirdība vismaz 1.pakāpē – dzirdes zudums runas zonas frekvenču (500; 1000; 2000 Hz) zemākajā punktā vismaz 15 dB labāk dzirdošajā ausī.

Valsts vienu reizi 5 gados piešķir dzirdes aparātus (aizauss dzirdes aparātus).

Lai saņemtu surdotehniku, Latvijas Nedzirdīgo savienībā ir jāiesniedz (vai jānosūta pa pastu vai elektroniski atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu):
  1. rakstisks iesniegums. Iesniegumā norāda vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi, tālruņa numuru, elektroniskā e-pasta adresi, informāciju par vēlamo saziņas veidu, nepieciešamo tehnisko palīglīdzekli (iesnieguma paraugu skat. pievienotajos failos);
  2. pģimenes ārsta atzinums vai atbilstošas specialitātes ārstniecības personas atzinums tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai, kurš izsniegts ne vēlāk kā sešus mēnešus pirms dokumentu iesniegšanas (atzinuma paraugu skat. pievienotajā failā). Ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀK) izsniegtajā informācijā par invaliditātes noteikšanu ir norādīts, ka jums ir dzirdes funkcionēšanas traucējumi, tad atzinumu var neiesniegt;
  3. lai saņemtu dzirdes aparātu vai komunikatoru, iesniegumam pievieno audiogrammu, kuras derīguma termiņš ir viens gads no tās izsniegšanas dienas.

Sīkāku informāciju meklēt šeit.

Dzirdes aparāti ar kompensācijas mehānismu

No valsts budžeta līdzekļiem Jums segs attiecīga analoga izvēlētā tehniskā palīglīdzekļa grupas zemākā cena, bet starpību Jūs maksājat no saviem līdzekļiem.

Lai saņemtu tehnisko palīglīdzekli ar kompensācijas mehānismu, Jums ir jābūt reģistrētam rindā tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai.

Pienākot rindas kārtai, jāiesniedz:

  • Iesniegums par vēlmi iegādāties paaugstinātas funkcionalitātes tehnisko palīglīdzekli, norādot vēlamā tehniskā palīglīdzekļa pilnu nosaukumu un pievienojot ražotāja izsniegtu (vai izdruku no ražotāja mājaslapas) preces tehnisko parametru aprakstu.
  • LNS Surdotehniskās palīdzības centra atzinums par tehniskā palīglīdzekļa parametru atbilstību paaugstinātai funkcionalitātei.

Pēc tehniskā palīglīdzekļa iegādes jāiesniedz:

  • iesniegums ar lūgumu atmaksāt daļu no iegādātā tehniskā palīglīdzekļa vērtības;
  • tehniskā palīglīdzekļa iegādes un saņemšanas apliecinoša dokumenta kopija, uzrādot oriģinālu.

Sīkāka informācija par kompensācijas mehānismu:

 

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top