Audiogramma – dzirdes pārbaude

Kas ir audiogramma?

Audiogramma grafiski attēlo cilvēka spēju dzirdēt. Audiogrammu var iegūt, veicot dzirdes pārbaudi – audiometriju. Audiogramma atklāj, cik labi cilvēks reaģē uz skaņām, un to var izmantot, lai identificētu dzirdes zudumu.
Ausu, kakla un deguna ārstam (otolaringologam) vai dzirdes speciālistam (akustiķim) ir pieejamas vairākas diagnostikas procedūras un testi, lai noteiktu dzirdes līmeni. Tīrā toņa (pure tone) audiometrija ir visizplatītākā metode. Šī raksta mērķis ir palīdzēt izprast audiometrijas testa rezultātus.

Audiogramma grafiski parāda, kā persona reaģē uz kalibrētu skaņu sēriju, ko rada audiometrs. Parasti pārbaude tiek veikta, izmantojot austiņas. Personai tiek lūgts nospiest atbildes pogu vai pacelt roku katru reizi, kad, viņuprāt, tiek atskaņota skaņa.

audiogramma

Katra auss tiek pārbaudīta atsevišķi. Procedūras galvenais mērķis ir noteikt dzirdes sliekšņus pie atšķirīgām frekvencēm. Dzirdes slieksnis attiecas uz frekvences zemāko decibelu līmeni (aptvērumu), kas nepieciešams, lai indivīds reaģētu; t.i., zemāko skaņu, ko persona spēj dzirdēt. Pārbaudāmo frekvenču diapazons ir robežās no 250 Hz (zema frekvence) līdz 8000 Hz (augsta frekvence). 250 – 8000 Hz diapazons ir izvēlēts, jo tas aptver cilvēka runas frekvences.

Kad tests ir pabeigts, rezultāti tiek attēloti diagrammā, kas atklāj ieskatu personas dzirdes līmenī. Ir vērts atzīmēt, ka cilvēki ar ļoti līdzīgām audiogrammām var dzirdēt diezgan atšķirīgi. Kaut arī audiogramma var palīdzēt izskaidrot lielāko daļu cilvēka dzirdes īpatnību, tā nepaskaidro visas nianses. Ir arī citas dzirdes pieredzes dimensijas, kuras nevar izskaidrot ar audiogrammu. Tomēr audiogramma ir labs līdzeklis, ar kura palīdzību mēģināt saprast konkrēta cilvēka dzirdes grūtības.

Audiogrammas izpratne

Audiogrammas pamati: frekvence (skaņas augstums) tiek attēlota uz horizontālās ass, sākot no zemām frekvencēm kreisajā pusē (250 Hz) līdz augstām frekvencēm labajā pusē (8000 Hz). Dzirdes zuduma apmērs tiek parādīts uz vertikālās ass – jo lielāki skaitļi, jo lielāka dzirdes zuduma pakāpe. Ja rezultāti attēloti vienā grafikā, labās auss rādītāji tiek attēloti sarkanā krāsā, savukārt kreisās auss rādītāji – zilā krāsā.

Izmantotie simboli: aplīši (labā auss) un krustiņi (kreisā auss). Atzīmes grafikā norāda cilvēka dzirdes sliekšņa mērījumu šajā frekvencē, t.i., skaļuma (intensitātes) punktu, kurā skaņa ir dzirdama. Tiek uzskatīts, ka sliekšņi no 0 līdz 20 dBHL (decibelu dzirdes līmenis) iekļaujas normālā pieaugušo dzirdes diapazonā. Ja audiogrammas līkne atrodas zem 20 dB, cilvēkam jau parādās kādas komunikācijas grūtības. Jo lielāks skaitlis, jo lielāks ir dzirdes zudums.
Ir svarīgi iepazīties ar Jūsu audiogrammas detaļām, lai laika gaitā varētu sekot līdzi izmaiņām. Dzirdes zudums, it sevišķi pieaugušajiem, var pakāpeniski pasliktināties. Ikvienam, kurš piedzīvo straujas dzirdes sliekšņu izmaiņas, pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Kā notiek dzirdes pārbaude

Labās un kreisās auss atzīmes (aplīšus un krustiņus) sauc par gaisa vadāmības sliekšņiem. Tie mēra cilvēka dzirdi, kad skaņa tiek atskaņota, izmantojot austiņas vai putuplasta ausu ieliktņus. Skaņa ir pārvietojusies caur visu dzirdes sistēmu – no gaisa ārējā ausī / ap to, caur vidējo ausi un iekšējā ausī, kur tā caur nervu šķiedrām tiek pārnesta uz smadzenēm. Tas nosaka audiogrammas kopējo izskatu.


Lai izslēgtu iespējamās problēmas ārējā vai vidējā ausī, kā daļu no standarta tīrā toņa audiometrijas var veikt arī kaula vadāmības testēšanu. Šeit tīrie toņi netiek pārraidīti, izmantojot austiņas, bet gan ar pārveidotāju, kas tiek novietots tieši uz mastoidālā kaula – tas ir kauls, kuru Jūs varat sajust tieši aiz auss. Iekšējā auss tiek stimulēta nepastarpināti. Procedūras gaita neatšķiras no standarta audiometrijas – tās laikā tiek pārbaudītas vienas un tās pašas frekvences. Rezultāti tiek attēloti audiogrammā kā kaula vadāmības rezultāti. Ja starp gaisa vadāmības un kaula vadāmības rezultātiem ir būtiska atšķirība, tas brīdina par iespējamām problēmām ārējā vai vidējā ausī. Kaula vadāmības rezultātus audiogrammā norāda ar bultiņām vai iekavām.
Kad dzirdes pārbaude ir pabeigta, dzirdes zudumu, ja tāds ir, var raksturot pēc tā pakāpes, formas un tipa.

 

Dzirdes zuduma pakāpes

audiogramma - dzirdes pārbaude

Valsts apmaksātos surdotehniskos palīglīdzekļus ir tiesības saņemt vājdzirdīgām un nedzirdīgām personām,  sākot ar vājdzirdības 3.pakāpi – dzirdes zudums vismaz 55 dB labāk dzirdošajā ausī.

Bērniem līdz 18 gadu vecumam tiesības uz valsts apmaksātajiem dzirdes aparātiem ir, ja vājdzirdība konstatēta vismaz 1.pakāpē  –  dzirdes zudums vismaz 25 dB labāk dzirdošajā ausī.

Dzirdes zuduma līkņu veidi

Dzirdes zuduma līkņu veidi attiecas uz veidu, kā dažādi sliekšņi seko viens otram.

Piemēri:

  • Taisns līkņu veids: dzirdes zudums visās frekvencēs ir līdzīgs;
  • Krītošs līkņu veids: dzirdes zudums krasi pasliktinās no augstām uz zemām frekvencēm;
  • Augšup ejošās līknes veids: dzirdes zudums ir slikts zemajās frekvencēs, bet tas ir labs augstajās frekvencēs;
  • “Bedres” līknes veids: dzirdes zudums ir slikts augstajās un zemajās frekvencēs
audiogramma

Dzirdes zuduma tips

Dzirdes zuduma tips parasti attiecas uz ieteikto dzirdes zuduma cēloni.

  • Sensoneirāls nozīmē, ka dzirdes zuduma cēlonis ir iekšējās auss bojājums (auss gliemezis vai nervu šķiedras). Parasti tas attiecas uz dzirdes zudumu, kas saistīts ar vecumu. Šis stāvoklis tiek klasificēts kā pastāvīgs dzirdes zudums, un tas ir neatgriezenisks. Lai kompensētu dzirdes traucējumus, bieži vien ir nepieciešami digitālie dzirdes aparāti.
  • Konduktīvais dzirdes zaudējums attiecas uz dzirdes zudumu, ko izraisa vidusauss vai ārējās auss problēma (piemēram, bungādiņas plīsums vai vidusauss infekcija). Konduktīvais dzirdes zudums visbiežāk ir īslaicīgs.
  • Jaukta tipa dzirdes zudums var būt gan ar konduktīvo, gan ar sensoneirālo elementu kombināciju (piem., personai ar dzirdes traucējumiem, kas saistīti ar vecumu, ir konstatēts bungādiņas plīsums).

Dzirdes zuduma kompensēšana

Konstatējot dzirdes zudumu, iespējams, būs jāveic turpmākas darbības. Ārsts vai dzirdes speciālists var Jums ieteikt lietot dzirdes aparātus.

Digitālie dzirdes aparāti var mazināt plaisu starp dzirdes traucējumiem un spēju izbaudīt sev tīkamās skaņas. Dzirdes aparāti tiek pielāgoti katra cilvēka individuālajam dzirdes zudumam. Dzirdes aparāti, tāpat kā brilles, ir jāpielāgo vismaz reizi gadā. To sauc par atkārtotu dzirdes aparāta regulēšanu.
Ja vēlaties saņemt valsts apmaksātu dzirdes aparātu, Jums jāvēršas pie ģimenes ārsta vai otolaringologa. Sīkāku informāciju un dokumentu paraugus meklējiet šeit.
Dzirdes aparātu veidi ir ļoti dažādi. Mūsu speciālisti atbildēs uz Jūsu jautājumiem, palīdzēs izvēlēties Jūsu dzirdes zudumam atbilstošu dzirdes aparātu un informēs par katra dzirdes aparāta veida priekšrocībām.

Ja vēlaties iegādāties dzirdes aparātu, zvaniet uz +371 29196805 vai rakstiet uz surdocentrs@surdocentrs.lv
Pirmreizēja konsultācija pie dzirdes speciālista (akustiķa) maksā 22,17 eiro.

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Scroll to Top
Scroll to Top